Sistemi i parë i madh operativ i microsoft në 6 vjet Windows 11 fillon me 5 tetor

Gjyljana Bakalli

07/09/2021

Microsoft tha se do të fillojë të ofrojë azhurnime falas të Windows 11, versioni tjetër i sistemit të tij operativ desktop, për kompjuterët e përzgjedhur më 5 tetor.Windows, i nxjerrw fillimisht në 1985, mbetet një pjesë kryesore e biznesit të Microsoft. 

Në tremujorin e katërt, Windows krijoi 6.6 miliardë dollarë të ardhura, duke përfaqësuar 14% të shitjeve totale të kompanisë së softuerit dhe pajisjeve. Një lëshim i suksesshëm i Windows 11 mund të sigurojë më tej të ardhmen e ekskluzivitetit, i cili gjithashtu mund të përfitojnë pjesë të tjera të biznesit të Microsoft, të tilla si Azure dhe Office.

Ashtu siç ka bërë me përditësimet e kaluara, Microsoft do të përdorë të dhënat në pajisje dhe faktorë të tjerë për të përcaktuar se cilat pajisje do të marrin ofertën për t’u përmirësuar së pari, shkroi menaxheri i përgjithshëm i marketingut të Windows Aaron Woodman në një postim në blog. Në kompjuterët me Windows 10 që kanë përbërësit e nevojshëm për të ekzekutuar Windows 11, funksioni i Windows Update do të njoftojë njerëzit kur të jetë i disponueshëm përditësimi. Njerëzit gjithashtu mund të shkojnë te “Cilësimet> Sistemi> Windows Update” në kompjuterët e tyre për të kontrolluar manualisht nëse azhurnimi është gati.Woodman vuri në dukje një shumëllojshmëri të kompjuterëve Windows 10 që njerëzit mund të blejnë tani dhe të azhurnojnë në Windows 11 më vonë, duke përfshirë Dell’s XPS 13, HP Specter x360 dhe Lenovo Yoga Slim 7i Pro, si dhe Surface Pro 7 të vetë Microsoft -it.Windows 11 sjell një pamje moderne, me qoshe të rrumbullakosura dhe ikona të aplikacioneve të shfaqura në qendër të shiritit të detyrave. Tingujt e rinj janë krijuar për të qenë më pak shqetësues. 

Të rejat e Windows 11

Microsoft ridizajnoi menunë Start, dyqanin e aplikacioneve dhe aplikacionin Cilësimet, dhe është më e lehtë të organizoni dritare të shumta të aplikacioneve në ekran. Dhe aplikacionet Android do të jenë të disponueshme, përmes Appstore të Amazon. Rifreskimi vjen pasi Microsoft përballet me konkurrencën në rritje nga Chromebook që përdorin Chrome OS të Google, dhe Chromebook janë të afta të ekzekutojnë aplikacione Android.Gjithashtu nuk ka asnjë garanci që të gjithë do të duan të azhurnojnë në OS të ri duke pasur parasysh popullaritetin masiv të paraardhësit të tij. Microsoft lëshoi Windows 10 në 2015, duke e bërë këtë periudhën më të gjatë kohore që një version i Windows ka qenë në treg para një zëvendësimi. Wshtë bërë sistemi operativ më i popullarizuar i PC në botë, duke pasur 1.3 miliardë pajisje aktive mujore. 

Microsoft do të vazhdojë të mbështesë Windows 10 deri në vitin 2025, dhe kompania sugjeron që njerëzit të qëndrojnë me të nëse kompjuterët e tyre nuk mund të ekzekutojnë Windows 11 dhe ata nuk duan të blejnë një kompjuter të ri.Më 24 qershor, Microsoft njoftoi Windows 11 si pasardhës të Windows 10 dhe e bëri atë të disponueshëm për testuesit e regjistruar në programin Windows Insider katër ditë më vonë. Që atëherë, Microsoft ka nxjerrë shtatë përditësime shtesë që përmbajnë ndryshime të veçorive dhe rregullime të gabimeve. Tani kompania po përgatitet të bëjë një version përfundimtar Windows 11 në dispozicion për shumë më tepër klientë dhe prodhuesit e pajisjeve të fillojnë të shesin PC të rinj që drejtojnë sistemin operativ.Microsoft tha javën e kaluar se do të mbështesë Windows 11 kur do të funksionojë në një sërë procesorësh PC, përfshirë çipat Intel të prodhuar që në vitin 2016. Kompania pret që të gjitha pajisjet që plotësojnë kërkesat e Windows 11 të marrin përditësimin falas deri në mesin e vitit 2022, ka shkruar Woodman.

Komentet

Got something to share? Let's hear it.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Regjistrohu për të rejat e fundit!

Nëse preferon lajme si ky ose të ngjashme abonohu më poshtë

sq Albanian
X