Mielli me i mire ne Shqiperi

Autori Portik Avatar
Autori Portik August 24, 2021 7 min read

Mielli me i mire ne Shqiperi. Pjekja është padyshim forma më shkencore e gatimit. Pjekje me jo pluhur të mjaftueshëm bën që ëmbëlsirat tuaja të jenë të sheshta. Shumë miell dhe biskotat tuaja do të dalin të ngurta.

Ndërsa ne jemi të gatshëm të bëjmë një përpjekje të mirë në provat tona të pjekjes. (Në fund të fundit, rezultatet janë zakonisht të shijshme!). Kur ka 10 lloje të ndryshme mielli që ju ndezin në rreshtin ushqimor, është e lehtë të merrni pak frikësuar. Ju mund të jeni duke e pyetur veten. A më duhet vërtet të përdor miellin e tortës për ëmbëlsirat e mia? Cili është ndryshimi midis miellit të grurit të tërë dhe miellit të grurit të bardhë? Sa lloje mielli duhen në të vërtetë në qilarin tim?

Dallimi kryesor midis secilit lloj mielli është përmbajtja e proteinave. Mielli i bërë nga varietetet e proteinave të larta të grurit. (të cilat kanë 10 deri në 14 përqind përmbajtje proteine) quhet “gruri i fortë”. Mielli i bërë nga varietetet e proteinave të ulëta të grurit. (të cilat kanë 5 deri në 10 përqind përmbajtje proteine) quhet “gruri i butë”.

Më shumë proteinë do të thotë më shumë gluten, dhe më shumë gluten do të thotë më shumë forcë. Kur bëhet fjalë për pjekjen, sasia e glutenit është ajo që përcakton strukturën dhe strukturën e një të mirë të pjekur.

Tani që kemi mësuar per mielli me i mire ne Shqiperi. Le të shohim pak më tej në ndryshimin midis dhjetë llojeve më të njohura të miellit.

Mielli me i mire ne Shqiperi

Mielli me i mire ne Shqiperi

Miell i gjithanshëm

365, vlera e përditshme, miell i gjithanshëm

amazon.com

Mielli i gjithanshëm duhet të jetë një element kryesor në kuzhinën tuaj. E grirë nga një përzierje e varieteteve të grurit të butë dhe të fortë. Ajo ka një përmbajtje të moderuar të proteinave prej rreth 10 deri në 12 përqind. Si miell më i gjithanshëm. Është i aftë të krijojë kore të byrekut të byrekut, biskotat përtypëse dhe petullat me gëzof. Nëse një recetë kërkon “miell”, ka shumë të ngjarë që të thotë miell të gjithanshëm.

Më e përdorur për: Cookies, muffins, bukë, kore të byrekut, pancakes, biskota, brumë pica dhe makarona

Miell torte

Mielli i tortës ka përmbajtjen më të ulët të proteinave në të gjitha miellet nga 5 deri në 8 përqind. Për shkak të kësaj, ajo ka më pak gluten, e cila çon në produkte më të buta – të përsosur për ëmbëlsira (padyshim!), Muffins dhe biskota. Mielli i tortës gjithashtu thith më shumë lëng dhe sheqer sesa mielli i gjithanshëm, i cili garanton një tortë super të lagësht.

Më e përdorur për: Cmbëlsira me sfungjer, ëmbëlsira paund, ëmbëlsira me shtresa, ëmbëlsira ushqimore engjëlli, kifle dhe biskota

Miell pastiçerie

Me një përmbajtje proteine ​​prej 8 deri 9 përqind, mielli i pastave bie midis miellit të gjithanshëm dhe miellit të tortës. Ajo godet ekuilibrin e përsosur midis flakiness dhe butësisë, duke e bërë atë zgjedhjen më të mirë për kore byrek, tart dhe cookie. Ju mund të bëni vetë tuajin në shtëpi duke përzier 1 1/3 gota miell me të gjitha qëllimet me 2/3 filxhan miell.

Më e përdorur për: Keksa byrekësh, biskota, kifle, ëmbëlsira, pancakes, biskota dhe shkopinj bukë

Mielli me i mire ne Shqiperi

Mielli me i mire ne Shqiperi

Miell i bukës

E mbushur tërësisht nga gruri i fortë. Mielli i bukës është më i forti nga të gjitha miellet me një përmbajtje të lartë proteine ​​në 12 deri në 14 përqind. Kjo vjen në ndihmë kur piqni bukë të maja për shkak të përmbajtjes së fortë të gluten që kërkohet që buka të rritet siç duhet. Mielli i bukës bën një vëllim më të mirë dhe një thërrime përtypëse me pjekjet tuaja.

Më e përdorur për: Bukë artizanale, bukë majash, shishe, parzmore dhe brumë picash

Miell që rritet vetë

Përbërësit sekret të miellit që rriten vetë janë pluhuri pjekës dhe kripa e shtuar gjatë procesit të bluarjes. Në përgjithësi është bërë nga gruri i butë me përmbajtje proteine ​​rreth 8 deri në 9 përqind. Mund ta bëni vetë në shtëpi duke përzier 1 filxhan miell pastiçier me 1 lugë çaji pluhur pjekje dhe ¼ lugë çaji kripë. Kini kujdes që mos ta zëvendësoni miellin që rritet vetë për miellet e tjera gjatë pjekjes! Përbërësit e shtuar mund të hedhin pjesën tjetër të matjeve në recetën tuaj.

Më e përdorur për: Pancakes, biskota dhe scone

Miell gruri i tërë

Miell gruri i mbretit Arthur

Për të bërë miell gruri të plotë, sasi të ndryshme të barishte dhe krunde shtohen përsëri në miell. Mielli i tërë i grurit ka tendencë të ketë një përmbajtje të lartë proteine ​​rreth 13-14 përqind. Por prania e mikrobit dhe krundeve ndikon në aftësinë e formimit të miellit të miellit. Për shkak të kësaj, mielli i grurit të tërë zakonisht çon në brumë super ngjitës dhe sende të pjekura më të dendura. Prania e mikrobit të grurit gjithashtu e bën miellin e grurit të tërë të prishet më shumë se mielli i bardhë. Ndërsa mielli i bardhë mund të ulet në banjën tuaj në një kuti hermetike deri në tetë muaj. Mielli me i mire ne Shqiperi

Më e përdorur për: biskota, bukë, pancakes, brumë pica dhe makarona

Miell gruri i bardhë me grurë

Për të mos u ngatërruar me miellin e zbardhur, mielli i grurit të bardhë është i përbërë nga të njëjtët përbërës si mielli i grurit, por nga një shumëllojshmëri e grurit që quhet gruri i bardhë i fortë. Ka të njëjtën përmbajtje proteine ​​si mielli i grurit të plotë në 13 deri në 14 përqind, por shijon pak më të ëmbël për shkak të përmbajtjes së ulët të taninës. Mielli i grurit i tërë dhe mielli i grurit të bardhë kanë në të vërtetë të njëjtat përfitime shëndetësore, kështu që nëse preferoni shijen dhe strukturën e bukës së bardhë, por dëshironi vlerën ushqyese nga gruri i plotë, atëherë kjo është mielli për ju.

Më e përdorur për: Bukë, muffins dhe biskota

Miell pa gluten

Mielli pa gluten mund të bëhet nga të gjitha llojet e bazave të përbërësve, të tilla si orizi, misri, patatja, tapioka, hikërror, quinoa, sorgum ose arra. Gamçakëzi Xanthan ndonjëherë mund të shtohet në miell pa gluten për të ndihmuar në stimulimin e përtypjes që shoqërohet me gluten. Mielli pa gluten nuk mund të zëvendësohet gjithmonë 1: 1 për miell të bardhë, prandaj sigurohuni që të kontrolloni recetën tuaj specifike nëse mendoni për shkëmbimin e të dyve.

Më e përdorur për: Ëmbëlsira, cookie-t, pancakes, bukë dhe kifle

Miell Artur Gluten pa miell

Miell bajame

Mielli i bajameve bëhet duke bluar bajame në ujë të vluar për të hequr lëkurat, më pas i bluajmë dhe i hedhim në një miell të imët. Ky i preferuar pa gluten është i ulët në carbs dhe i lartë në yndyrna të shëndetshme dhe fibra. Për të zëvendësuar miellin e grurit me miell bajame, filloni duke zëvendësuar miellin 1: 1 dhe më pas shtoni më shumë një agjent në rritje (si pluhur pjekje ose sode buke) për të akomoduar peshën më të rëndë të miellit të bajames.

Më e përdorur për: Cookies, kifle, pancakes, biskota dhe bukë

00 miell

Shpesh referohet si miell i stilit italian, mielli 00 është bërë nga lloji më i vështirë i grurit me përmbajtje proteine ​​prej 11 deri në 12 përqind. “00” i referohet cilësi shumë të shkëlqyeshme të miellit duke e bërë më të lehtë rrotullimin në hollim ekstrem pa thyer, e cila është e përsosur për makaronat dhe plasaritjet.

Më e përdorur për: Makarona, kuskus, brumë pica të hollë kore, fletëvrasje dhe çarje

Vendosni miellin tuaj në përdorim të mirë! Mielli me i mire ne Shqiperi!

Autori Portik
Author: Autori Portik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *